Кошик
503 відгуків
Минимальный заказ на саженцы в корзине и по тел =200 грн  

ЧОМУ ОБСИПАЮТЬСЯ БУТОНИ І ЗАВ'ЯЗІ У ПАСЛЬОНОВИХ КУЛЬТУР?

Найпоширеніша причина, по якій рослини не цвітуть або сильно запізнюються з цвітінням — перекормка азотними добривами молодих рослин. Рослини просто жирують. Якщо ж рослини нормально цвітуть, але квітки на них засихають і обсипаються, значить вони просто не запилилися по тим або іншим причинам.

Наші вихованці — це самозапильні рослини. Найбільш успішно самозапилення відбувається при активному русі повітря, яке в теплиці утруднено. Тому теплиці потрібно провітрювати, а рослини механічно трусити, постукувати по ним тим чи іншим способом, щоб з тичинок стряхнулась пилок і відбулося запилення. У сонячних променях при постукуванні по рослині, наприклад, томату, можна бачити маленькі хмари розлітається пилку.

Всі ці теплолюбні культури, їм потрібен певний температурний режим. Його порушення веде до втрат врожаю. До таких же наслідків призводить порушення режиму поливу, освітлення, живлення. Наприклад, при нестачі бору рослини втрачають квітки до утворення зав'язі — це загальна для всіх цих рослин причина. Рослини потрібно просто підгодувати бором. Робити це потрібно обгрунтовано, тому що є відомості, що бор канцерогенний.

Якщо температура в теплиці перевищує 30-32 градуси, пилок стає стерильним, вона не запліднить квітка. Тому потрібно ретельно слідкувати за температурою. У теплиці обов'язково повинен висіти градусник на рівні приблизно 1 м від землі.
Рослини не люблять, коли починають раскислять грунт під час їх росту. Це потрібно робити заздалегідь.

Однак трапляється, що й запилені квітки, і досить великі зав'язі, і навіть бутони теж опадають. Тут у кожної культури свої нюанси, хоча в загальному-то причини схожі. Розглянемо ці причини по культурам.

🎾 Томати

Якщо рослини томатів буйно ростуть, але пізно зацвітають і дуже бідно, значить потрібно додати в грунт, тирса, які відтягнуть надлишок азоту. Це найпростіший варіант.

Буває, що томати рясно цвітуть, і ми з ним постукуємо-трусить, а зав'язі все одно відсутні. Найчастіше це відбувається із-за низької температури (нижче 16 градусів в середньому за добу, коли пилок не визріває), або занадто високою (вище 30 градусів). Доведеться в спекотні дні частіше провітрювати теплицю або затінювати, а у холодні дні — навпаки, утеплювати всіма доступними способами.

Нестача світла теж може виявитися причиною малої кількості зав'язей на рослині. Не треба саджати рослини надто густо. Якщо загустили, краще видерти частина рослин: все одно від них толку в сенсі врожаю буде мало. Краще менше, та краще, і шансів захворіти у решти рослин буде менше.
Іноді досвідчені городники компенсують недолік світла калійними підгодівлями, даючи їх у 1,5–2 рази більше, ніж зазвичай. Але тут важливо не перегодувати. Для цього потрібно бути впевненим, що грунт не була спочатку насичена калієм.

Якщо під час цвітіння стоїть похмура погода, то плоди зазвичай погано зав'язуються, тому що пилок стає важкою і липкою. Для поліпшення зав'язування плодів рослини обприскують 0,02%-м розчином борної кислоти (2 г на 10 л води). Якщо погода не бажає поліпшуватися, повторити обприскування через 2-3 дні. Можна користуватися препаратами Зав'язь або Бутон — по інструкції.

Якщо, навпаки, стоїть спекотна суха погода, пилок, що потрапив на товкач квітки, може не прорости через сухого повітря, навіть при температурі нижче 25-30 градусів. Тому після потряхування рослин потрібно трохи полити грунт під ними, щоб підвищити вологість повітря в теплиці — цю процедуру я зазвичай проробляю в середині дня.

Якщо навесні поквапилися з посівом, добре годували і підсвічували розсаду, то вона може зацвісти задовго до того часу, коли її можна буде висаджувати в грунт. В очікуванні пересадки у неї вистачить сил тільки на вигодовування скромного потомства. Зазвичай це один-два дрібних помідора. І поки ці один-два плоди не дозріють, далі рости і цвісти кущик не буде. Тому перед висадкою рослини в грунт треба прибрати ці плоди.

Часто квітки сучасних гібридів являють собою суцвіття з декількох зрослих простих квіток. Деякі з них бувають надто великими і складними. Зазвичай це перша квітка в кисті. Такі квітки підлягають видаленню, тому що вони засохнуть, або з них все одно не утворюється нормальних плодів.

🎾 Баклажани

Не всі садівники вирощують баклажани в умовах нашого регіону, тому що баклажан — культура дуже вимоглива до умов вирощування. Трохи що не так, рослина скидає квіти, бутони і зав'язі. Причин цієї неприємності кілька. Одна з них — дуже висока чутливість рослини до коливань температури: недолік тепла навесні або сильна спека влітку призводять до таких сумних наслідків. Холодним влітку, коли температура опускається до 15°С і нижче, зростання припиняється, квітки не запилюються і просто відвалюються. Таке спостерігалося минулого літа.
Баклажан — сама світлолюбна культура, найменше затінення — і рослина скине бутон або квітка. Тому не можна, щоб на нього падала тінь навіть від сусідньої рослини.

До такого фіналу призводять нерегулярні поливи. Баклажан — дуже вологолюбна рослина (правда, надлишок вологи в нашому кліматі рослин шкідливий: вони хворіють). При нестачі ґрунтової вологи рослини зупиняються в рості і скидають бутони, квітки, молоді зав'язі. А вже підросли бубочка виростають потворними. До таких же наслідків призводить недостатньо живильний ґрунт — це, на жаль, найбільш часта причина невдач у наших городників.

Одна справа — волога в ґрунті, інше — вологість повітря. Тут все навпаки: для успішного запилення потрібно суха погода, у сиру погоду квітки не запилюються і обпадають, тому що пилок у баклажана важка, і в сиру погоду вона не висипається з пиляків навіть при трясінні рослин. Я в таких випадках вручну раскурочиваю пильовики і опыляю пилком маточки. Таким способом вдається запилити квітки.

Є думка, що баклажан зав'яже плід тільки в тому випадку, якщо на квітку падають сонячні промені. І, звичайно, баклажан скидає не тільки квітки, але й навіть бутони, якщо на рослині оселився павутинний кліщик. Тому потрібно дуже уважно стежити за станом рослини. Сліди роботи цього шкідника добре видно на рослині, він «прикрашає» листя білястими точками. З ним добре справляється Фітоверм.

🎾 Перці

У перців свої вимоги до умов зав'язування плодів. Ці вимоги дуже високі, аж до капризів. Однак городники вміло їх долають, в результаті перці вирощують у нас майже все. Причини, по яким рослини скидають квітки, бутони, зав'язі, наступні.

Недолік світла. Рослини, не мудруючи лукаво, скидають квітки і зав'язі. Тому що частина квіток при недоліку світла не запліднюється.

Надлишок світла. Влітку, в липні, перці дуже страждають від надлишку світла. Добре, коли вони притінені опівдні від сонця тінню, наприклад, від помідорних кущів. Можна накинути зверху зволожену газету. Якщо цього не робити, рослини можуть скидати бутони.

Квітки у перців двостатеві, для запилення їм потрібен рух повітря. Тому щоранку потрібно провітрювати теплицю. І робити це слід якомога раніше, не чекати, коли теплиця прогріється сонцем і в неї вийде атмосфера лазні. Якщо в таку лазню увірветься струмінь холодного повітря, рослина впаде в шок. Результат — призупинення в зростанні, скидання зав'язей.

Ґрунтова волога. Основна маса коренів у перців в наших теплицях розташовується у верхньому шарі ґрунту 10-20 см. Цей шар треба добре промочити. Рослини не терплять коливань вологості ґрунту в зоні розміщення коренів. При нестачі вологи кущики перестають рости, і скидають зав'язі і плоди.

Вологість повітря. У спекотну погоду корисно освіжати кущики теплим дощиком з дитячої лійки, вранці — по листю, а вдень, у спеку, злегка зрошувати землю, щоб повітря увлажнился. Перцям ці процедури дуже подобаються. Сильно зволожувати повітря не треба, тому що при високій вологості пилок втрачає життєздатність.

Температура повітря більше 35 градусів неприпустима. Якщо в кінці червня-липні стоїть дуже спекотна погода, можна застосовувати такий прийом: вистилати поверхню ґрунту під кущиками шаром трави газону. Цей шар захищає грунт від пересихання, від ущільнення, від перегріву, до того ж він дає додаткове живлення кущів. Раніше кінця червня захищати ґрунт травою не треба, треба почекати, щоб ґрунт прогрівся у всьому шарі існування коренів.

У липні в теплі ночі теплицю можна не закривати на ніч. У мене взагалі теплиця сконструйована таким чином, що дах можна без зусиль знімати повністю, що я і роблю в липні. У спекотну погоду вдень і вночі теплиця стоїть без даху, тому температура там не піднімається вище 30 градусів.
Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner