Кошик
494 відгуків
Минимальный заказ на саженцы в корзине и по тел =200 грн  

На жаль, не завжди вдається домогтися гарного врожаю цих чудових фруктів

На жаль, не завжди вдається домогтися гарного врожаю цих чудових фруктів. Тому багато різних причин, так і не всі секрети вирощування здорових врожайних яблунь лежать на поверхні... Але деякими з них ми готові сьогодні поділитися з вами.

Секрет 1: хочеш урожай — гілку нахиляй
Іноді здорові сильні яблуні, які і поливають і підгодовують, і захищають від шкідників, наполегливо відмовляються плодоносити або радують урожаєм через рік, а то і два. І садівник ламає голову, чому ж так «неправильно» виходить.

А причина може критися в неправильній кроні. Досвідчені садівники знають значно більше плодів виходить на горизонтально зростаючих галузях. Якщо гілки яблуні ростуть під гострим кутом або навіть майже вертикально, урожай може виявитися зовсім маленьким.

Що ж робити, якщо гілки вже «виросли неправильно»? Так і залишатися без врожаю? Виявляється, є невелика хитрість, яка допоможе виправити цей недолік. Якщо відігнути вертикально зростаючі гілки вниз і зафіксувати їх в такому положенні за допомогою вбитого в землю кілка або навіть просто прив'язаного вантажу, ці гілки змушені будуть змінити орієнтацію зростання на горизонтальну. Тим самим ми значно збільшимо майбутній урожай.

Секрет 2: білизняна прищіпка на службі врожаю
Звичайно, краще не чекати, поки крона яблуні сформується неправильно, а з перших же років проводити правильну обрізку гілок. Але не таємниця, що фахівців з формування крони плодових дерев не так вже й багато, особливо серед садівників-початківців. Тому нам здається, маленька хитрість, про яку піде мова, порадує всіх недосвідчених дачників (та й декого з досвідчених теж).

Секрет 3: середньої обрізки — зелену вулицю
Чимало дачників не приділяють належної уваги обрізанні яблунь — можливо, через брак знань і побоювання зашкодити деревах. А дарма: при правильній обрізці врожайність підвищується майже наполовину!

У яблунь найбільш вдала «середня обрізка», при якій пагони коротшають на дві третини довжини і обов'язково видаляється частина гілок для зменшення об'єму крони дерева до 75% від вихідного. При такій обрізанні можна розраховувати на максимальну віддачу від яблуні.

Секрет 4: хитре нормування
Цей секрет стосується, в основному, молодих яблунь, які мають намір в поточному році дати рясний урожай яблук. На перший погляд, це може порадувати садівника. Але, якщо мислити стратегічно, то по-перше, молода яблуня може просто не подужати такий обсяг — і яблука будуть дрібними і несмачними, а по-друге, «надсадившись» в цьому році, дерево на наступний рік буде відпочивати. Що в результаті? І цей урожай вас не порадує, і майбутнього не видно...

У чому ж секрет?
А він — у штучному «відніманні» центральних і «некондиційних плодів. Це робиться так: як тільки плоди сформуються, вам треба уважно оглянути всі пучки яблучок і видалити з кожного по одному плоду. Вибрати для цього треба найжалюгідніший, неправильної форми — як правило, цей плід і є центральний. Крім того, всі яблучка невдалої форми, хворі, з вадами теж треба видалити відразу, все одно вони будуть відставати в розвитку і навряд чи визріють. Залишилися плодам стане вільніше, харчування дістанеться більше, в результаті урожай порадує, і дерево заощадить сили. Крім того, при своєчасному видаленні уражених зав'язей значно знижується відсоток ураження плодів хворобами і шкідниками. Ось як корисна ця процедура!

Проріджування зав'язей при рясному цвітінні проводять і у дорослих низькорослих яблунь.
Досвідчені садівники звертають увагу на 2 невеликих, але дуже важливих нюанси:
Перед проріджуванням плодів треба обов'язково струсити гілку, на якій будуть вестися роботи — нежиттєздатні, але не опале до цього зав'язі обсиплються самі.
Є важливе спостереження: ручне зменшення кількості плодів тільки тоді викличе укрупнення інших, якщо на кожну що залишилася зав'язь доведеться не менше, ніж 35-40 листя.

Секрет 5: хімічне розрідження
Якщо доросла велика яблуня дуже рясно зацвіла, і ви бачите, що стільки плодів вона «не подужає, яблука ризикують вирости дрібними і непрезентабельными, а вручну провести нормування неможливо, — значить, настав час братися за хімічну корекцію врожаю!

Дочекайтеся третього-четвертого дня цвітіння — і проведіть обприскування яблуні спеціальним розчином, приготовленим по одному з наступних рецептів:

Рецепт 1
100-300 г кальцинованої соди розчинити в 10 л води (вийде 1-3% розчин)

Рецепт 2
50-150 г хлораміну розчинити в 10 л води (вийде 0,5-1,5% розчин)

Що станеться? Плодів зав'яжеться приблизно вдвічі-втричі менше, але зате будуть вони і більші, і смачніше — врожайність вийде вище, ніж запланувала вашої яблоньке на цей рік Природа.

Секрет 6: правильний полив
Правильний полив — надзвичайно важлива умова для хорошого врожаю. У садівників існує приказка: «Важливий полив не частіше, а користь приносить». Багато недосвідчені дачники-садівники намагаються поливати яблуні хоч потроху, але часто. Але якраз такий полив користі приносить мало. Яблунь протягом літа необхідно всього 4, але дуже хороших поливу, причому у визначені строки вегетації:
Перший полив потрібно зробити перед розпусканням бруньок.
Другий полив рекомендують провести через 2-3 тижні після закінчення цвітіння.
Третій полив роблять за 2-3 тижні до збирання плодів.
Четвертий полив — передзимовий, проводять його в жовтні. Це профілактика висушування деревини в посушливу осінь та вимерзання дерева в зимові холоди.

Яблуні можна поливати трьома способами
Поверхневим (це полив по борознах в міжряддях, і за круговим канавкам по діаметру проекції крони)
Дощуванням (віяловими, імпульсивними і «пістолетними» дощувателями)
Крапельним зрошенням (по системі труб, шлангів невеликого діаметра).

Якщо ви змогли організувати в своєму саду крапельне зрошення, то отримали подвійну вигоду — можливість поливу і одночасної підживлення. Та й у саджанців при краплинному зрошенні приживлюваність відмінна.

Рекомендовані норми разового поливу на одне дерево:
для молодих дерев 1 року — 2-3 відра
для 3-5 річних яблунь — 5-8 відер
для 6-10 літніх яблунь — 12-15 відер

За народною ж приймете, яблуні потрібно стільки відер води, скільки їй років. Так що вибір за вами. Але незалежно від всіх прикмет, повір'їв і наших поглядів, волога повинна промочити грунт на глибину розташування активних коренів — це на 60-80 сантиметрів.

Правильно організований полив здатний підвищити врожайність яблунь на 25-40%, а це, погодьтеся, немало.

Секрет 7: ти — мені, я — тобі, чи добром на добро
Яблуні не примхливі, вони можуть рости майже на всіх видах грунтів, добре переносять наші морози і навіть без жодного догляду здатні порадувати господарів плодами. Але якщо розраховувати на довголітню дружбу з деревом, стабільні хороші врожаї, великі соковиті плоди, треба і самому постаратися забезпечити хороші умови і добрий догляд. Тим більше, що ні на які особливі види харчування яблунька не претендує — достатньо всім відомих органічних і неорганічних добрив.

Ось кілька перевірених рецептів від дачників. Сподіваємося, що вони стануть в нагоді і вам:

Рецепт 1: органічний коктейль
2 відра гною і відро зеленої скошеної трави закладають в 200-літрову бочку, заливають водою і зброджують протягом 2 тижнів. Готовий настій розбавляють у співвідношенні 1:10. Норма разового поливу: під молоді яблуні (2-5 років) — по 2,5-3 відра, під дорослі (7-10 років) — по 4-5 відер.

Рецепт 2: зольна підживлення
1,5-2 кг золи на кожен 1 кв. метр проекції крони (вносити в грунт)

Рецепт 3: добавка до поливу
1 ст. ложка азофоски на 10 л води. Норма — 20-30 л на дерево у віці 8-10 років

Рецепт 4: оздоровча підживлення
Темно-рожевий розчин марганцівки. Поливати 1 раз на місяць для дезінфекції і стимулювання росту кореневої системи

Секрет 8: доставка харчування прямо до кореня
Щоб добрива потрапляли до кореневої системи швидко і без втрат, можна скористатися маленькою хитрістю:
По колу крони зробити кілька свердловин діаметром 10-12 см на глибину 55-60 см — якраз до активної частини коренів (це нескладно зробити буром).
Отримані свердловини заповнити щебенем, камінням, битою цеглою та крупним піском.

Ці колодязі проводять дуже зручно використовувати для поливу і внесення добрив — всі відразу ж доставляється за адресою. Досвідчені садівники рекомендують на кожен квадратний метр пристовбурового кола закласти по 1 такий «їдальні».

Секрет 9: корисні підживлення «по листу»
Про користь позакореневих підживлень знають навіть початківці садівники. Їх роблять шляхом обприскування листя і квітів слабкими водними розчинами необхідних макро - і мікроелементів. Такі нескладні на вид процедури приносять колосальний ефект. Досліди показали, наприклад, що якщо під час цвітіння яблуні провести обприскування по квітам розчином бора (1,0 -1,5 г борної кислоти на 10 л води), то зав'язей буде майже вдвічі більше. Позакореневе підживлення допоможуть яблуні заповнити недолік азоту і калію, підвищать імунітет.

Пропонуємо кілька перевірених рецептів від досвідчених садівників:
Рецепт 1: азотна підгодівля
2 ст. ложки сечовини розвести в 10 л води
Рецепт 2: підгодівля йодиста
10 мл йоду розвести в 10 л води
Рецепт 3: підгодівля зольна
1 склянку попелу залити 2 л гарячої води. Після охолодження процідити, додати води до 10 літрів.

У золі, крім калію, кальцію, фосфору, магнію, заліза і цинку, містяться і потрібні яблуні мікроелементи. І все це через позакореневу підгодівлю швидко і адресно доставляється в крону дерева.

Всі позакореневе підживлення рекомендується проводити в період наливу плодів раз в 2-3 тижні і припинити за місяць до збирання врожаю.

Секрет 10: захист від шкідників
Напевно, немає в світі ані одного дачника, якій хоча б раз у житті шкідники не зіпсували врожай яблук. Любителів попаразитировать на яблунях — хоч відбавляй: це яблонные пильщики і квіткоїди, кліщі і мідяниці, молі і попелиці, короїди та щитовидки, золотогузки і плодожерки. Якщо дозволити собі залишити яблуню без підтримки — залишитеся взагалі без врожаю.

Боротьба з шкідниками починається з профілактичних заходів. Як правило, це ранньовесняні обприскування дерев і приствольной грунту, які покликані знищити зимуючих паразитів, яйця шкідників, а також і збудників хвороб. Такі обприскування можна робити:
Бордоською сумішшю
Розчином 700 г карбаміду + 50 г мідного купоросу на 10 л води
3% розчином нитрафена

До профілактичних заходів відносяться також:
побілка штамбів,
глибока культивація міжрядь,
очищення відмерлої кори,
весняна обрізка гілок і лікування ран.

Якщо всі профілактичні заходи проведені вчасно і правильно, то шкідники не зможуть завдати відчутної шкоди вашим яблунь. Якщо ж навала шкідників запобігти все-таки не вдалося, необхідно боротися вже з урахуванням специфіки кожного шкідника.

Секрет 11: змусити плодоносити силою
Трапляється і так — яблуня вже доросла, пора б і урожай приносити, а плодів все немає і немає.
У таких випадках треба обов'язково знайти причину. Або хоча б провести ряд заходів, які повинні змусити яблуню згадати своє призначення.

Існує цікавий народний спосіб, який може викликати посмішку, але деякі дачники і досі «на повному серйозі» їм користуються. Ділимося ним і з вами: пізньої осені підійти до «провинився» дереву, обійти його, докірливо і сердито на нього дивлячись, і кілька разів вдарити по стовбуру обухом сокири зі словами: «Якщо наступного літа не побачу на тобі яблук, зрубаю під корінь!» Додати від себе кілька міцних заповітних слів теж можна. Кажуть, допомагає))

Інші статті