Кошик
503 відгуків
Минимальный заказ на саженцы в корзине и по тел =200 грн  

Як захистити дерева від сонячних опіків

В кінці зими – початку весни все частіше пригріває сонце. Не хочеться думати, що радісне для нас явище може принести шкоду садовим деревам. І все ж про це треба пам'ятати.

Що відбувається

У погожий день не хочеться йти з вулиці. Але ось сонце сіло, морозець починає щипати вуха і ніс, і ми йдемо додому, в тепло. А як в цю пору відчувають себе кущі і дерева? Їх неприкриті тінню крон стовбури теж пече яскраве сонце, посилене відображенням від снігу. Воно нагріває всі поверхні, пробуджує живі тканини, знижуючи їх стійкість до морозу. Від різкого перепаду денних і нічних температур молода кора може лопнути, утворюються або морозобойние тріщини, або відлупину кори. На жаль, все це – незворотні зміни, шрами на все життя дерева. На старих деревах нерідко можна бачити зарослі або відкриті рани з напливами, першопричиною появи яких були морозобойние тріщини, отримані деревом в молодості. Дерево намагається затягнути рану молодою корою, яка, на жаль, теж пошкоджується. З року в рік збільшується наплив, але так і не заростає.

Зима, чагарник

Чим це небезпечно

Пошкодження кори зазвичай в цілому послаблює дерево. Відкривається шлях для шкідників і для розвитку захворювань. Можуть виникнути наступні проблеми:

Морозобойный рак – характерні напливи на стовбурі. Формуються уздовж тріщин і можуть бути зімкнуті (закрита форма) або на місці тріщини утворюється глибока щілина, дупло (відкрита форма). Часто зустрічається на дубі, липах, вязах, білої акації (робінії), кленах, рідше на деяких видах ялин і ялиць.
Чорний рак рослини

Гвинтові рана на стовбурі дерева

Заселення дереворуйнівними грибами, які викликають гнилизну центральній частині стовбура (ядра): трутовик лускатий, сірчано-жовтий трутовик та інші.
Гриби на стовбурі дерева

Некрози (відмирання) кори через різних збудників і нездатності пошкодженої морозом кори протистояти атаці патогена.
Чорний рак яблуні, груші – грибне інфекційне захворювання. Спочатку на корі з'являються малопомітні вдавлені бурі плями, потім вони темніють. Хвороба поширюється по стовбурі і гілках, викликає всихання крони.
Чорний рак яблуні, початкова стадія

Заселення стовбуровими шкідниками (непарний короїд, деякі види златок і вусанів).
Що робити

Весняні пошкодження легше попередити, ніж лікувати. Садова побілка – найбільш простий і ефективний спосіб захисту. Якщо ви ще не побілили молоді дерева, зробіть це. Важливо захистити стовбури з тонкою корою і скелетні гілки (діаметром від 2-3 см), місця відгалуження сучків. Гілки в кроні зазвичай пошкоджуються менше: вони притіняють один одного, і сонячне світло потрапляє на них під кутом. Стовбури можна обмотувати мішковиною чи спеціальними циновками (продаються в садових центрах). Це роблять восени – для захисту стовбурів не тільки від весняних пошкоджень, але й від зимових морозів. Але під покривним матеріалом можуть зимувати шкідники. Крім того, у вологу погоду мішковина промокає, і стовбури під нею погано провітрюються. Якщо у вас немає можливості вчасно зняти мішковину, краще не застосовувати її.Мішковина

Укривні матеріали

Навесні огляньте свої посадки, звертаючи особливу увагу на південну сторону крони і стовбура. Придивіться до кори стовбурів і гілок молодих і старих дерев, поторкайте їх, порівняйте. Стара кора вкрита відмерлою шкіркою (опробковевшим шаром), товщина якої – від декількох міліметрів до декількох сантиметрів. Кірка - прекрасний теплоізолятор, вона перешкоджає небезпечного нагрівання і охолодження живої тканини. А молода кора, як правило, не більше 0,5–0,7 см,на дотик вона пружна, при сильному натисканні промінается пальцями,і звичайно, вона менше захищає дерево. Так що в першу чергу подбайте про молодих посадках.

Немає єдиного рецепту, що робити з морозобойными тріщинами, – все залежить від ступеня пошкодження. Верби, скумпії, клени у важких випадках взагалі буває доцільно зрізати "на пень", тільки робити це потрібно обов'язково навесні, щоб молоді пагони, відрослі від пня, за літо зміцніли. Багато дерев, особливо кленів, після пошкодження починають виділяти сік. Не намагайтеся замазати тріщину садовим варом – це марно. Коли інтенсивне сокорух припиниться, потрібно ретельно змити зі стовбура натікання, обробити краї рани (обрізати задирки і задираки) і змастити уражене місце препаратом "Раннет" для дезінфекції. А "залікувати" свою рану дерево має саме, головне, не заважати йому.

Якщо ви удобрюєте дерева, то для пошкоджених морозом знизьте дозу наполовину і з другої половини літа повністю припиніть внесення азотних і органічних добрив. У серпні – початку вересня внесіть деревну золу (10 г або 2-3 ст. л. на квадратний метр пристовбурового кола). Підгодівля золою підвищує зимостійкість рослин.

Група ризику

Молоді дерева і чагарники, нещодавно куплені і посаджені. Їх вразливість пояснюється тим, що в розпліднику стовбури і крони формуються в тіні і досить зніжені. Пересадка на нове місце і перша зимівля в нових умовах – серйозне випробування для саджанця.
Дерева з тонкою корою і теплолюбні индродуценты. Наприклад, в Московській області і північніше поширені морозобоіни стовбурів кінських каштанів. Сильно пошкоджуються багато верби, клени, потрапили на наші ділянки з європейських розплідників, саджанці яблунь, вирощені на півдні Центральної Росії.
Дерева, посаджені на сонячних місцях. Наприклад, яблуня на південній околиці саду при інших рівних умовах схильна до більшої небезпеки у порівнянні з деревами в глибині саду.
Дерева, що ростуть на постійно перезволожених ґрунтах або при неправильному догляді (надлишок вологи, добрив). Анатомічна будова деревини і її стійкість до розтріскування залежать від умов, в яких дерево росте. Наприклад, дуби в заплаві пошкоджуються морозобоем сильніше, ніж на сухих місцях.
Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner