Кошик
494 відгуків
Минимальный заказ на саженцы в корзине и по тел =200 грн  

Бадан – унікальний цілитель


Якось в гостях мені довелося спробувати ароматний чай з терпким, злегка смолянистий присмаком. Це виявився чай, заварений з торішніх листків бадану. Так-так, не дивуйтеся! – саме зморщені засохлі листочки, які ми по весні безжально змахуємо з грядок, і послужили основою лікувального чаю.

Чигирским чаєм його називають на Алтаї – батьківщині бадану, а в Сибіру іменують монгольським. За час зимівлі під снігом листя проходять природну ферментацію і стають надзвичайно цілющими. Чигирский чай тонізує, підвищує імунітет, лікує багато захворювань. Ще десяток років тому на багатьох ринках були цілі ряди, де торгували засушеними листям бадану. До речі, зелене листя не годяться для заварки, але кажуть, що їх можна використовувати для приготування голубців. Не знаю, подібних експериментів не проводила, але ось на цьому знімку листя бадану дуже схожі на капустяні.

Так от, спробувавши смачний чай і дізнавшись про його цілющі властивості, вирішила зробити на своїй дачі окрему грядку спеціально для посадки бадану. Благо він невибагливий і пригнічує бур'яни навколо. А після зими збираю перезимували листя, гарненько їх промиваю, просушую і складаю в полотняні мішечки. І все моє сімейство з задоволенням п'є ароматний і цілющий напій. Крім того, і з кореневищ бадану готують цілющі відвари і мазі, але це тема окремої статті.

Бадан – вічнозелений багаторічник з сімейства камнеломкових, представляє не тільки лікарську, але і декоративну цінність. Також бадан називають бергенией (лат. Bergenia) на честь німецького лікаря і ботаніка Карла Бергена.

Бадан славен яскравими суцвіттями дрібних келихоподібних квіток, розташованих на безлистих квітконосах. В одному суцвітті буває до 120 квіток діаметром до 2 см кожний. А його великі блискучі листя, зібрані в прикореневу розетку, за формою нагадують вуха слона. Тому його часто називають «слонячі вуха». Бадан привносить своєрідну «родзинку» в архітектуру саду. У ландшафтному дизайні він незамінний в композиціях з узколистными і ряболисті рослинами: з хостами, арабісами, флоксами. Дуже ефектно виглядає на тлі води і каміння.

У природі зустрічається 10 видів бадану, з яких культивовано безліч сортів для садового вирощування. Я посадила бадан товстолистий, адже саме з його листя заварюють цілюще чигирский чай. Містечко вибрала в півтіні, недалеко від гайки фруктових дерев. Бадан погано переносить відкриті сонячні місця – в таких умовах його розвиток сповільнюється.

Унікальний цілитель любить пухкі, легкі, злегка лужні і вологі ґрунти, тому як має слабку кореневу систему. Його товсті горизонтальні корені розташовуються дуже близько до поверхні, тому не можна допускати як пересихання грунту, так і її перезволоження. Адже в його природному середовищі існування коріння захищені відмерлими листками, які природним чином мульчують землю, зберігаючи вологу в посушливі місяці і оберігаючи грунт від перезволоження в період дощів. У садах ж, з естетичних міркувань, ми прибираємо старі листя (або збираємо їх як лікарський засіб), і коріння залишаються без природного захисту.

Втім, бадан настільки сильно розростається, що кілька його паростків, посаджених поруч, через 2-3 роки після посадки цілком закривають грунт. Від дрібних додаткових корінців материнського кореневища відростає безліч шовковистих вічнозелених листків. Так що на грядках з баданом прополка вам не загрожує, своїм інтенсивним зростанням він забиває всі бур'яни.

Цікаво спостерігати як ранньою весною товсті черешки темно-зелених «слонових вушок» бадану вибираються зі снігу, підростаючи буквально на очах. А вже в кінці квітня або на початку травня він починає зацвітати і радує око витонченістю суцвіть до кінця червня. Його запашні рожеві, пурпурові, білі або яскраво-червоні квітки, зібрані в мітелочки і покриті легким восковим нальотом, як райдужні сплески підносяться над пишними розетками орнаментальних листя. А восени листя набувають яскравий бронзовий або бузково-бурий відтінок, який зберігається до весни. Іноді бадан підносить дачникам приємний сюрприз – зацвітає повторно в серпні або вересні.

Розмноження і посадка бадану

Розмножується бадан насінням або поділом куща.

Посадка бадану насінням
Свій толстнолистник я размножала насінням. На початку березня купила землю для квітів, засипала її в дерев'яний короб розміром 50 х 70 см, виконала борозенки на відстані 3 см один від одного глибиною 0.5 див. Потім акуратно пролила їх теплою водою. Не купчасто посіяла насіння і поставила короб в півтінь на веранду, підтримуючи температуру приміщення 18-19 °С. Періодично поливала. Через 3 тижні проклюнулися перші паростки, а через місяць я їх вже прополола. На грядку висаджувала розсаду на початку червня.

Зробила лунки, глибиною 6 см, розташувавши їх у шаховому порядку 40х40 див. На дно кожної лунки підсипала піску, акуратно помістила розсаду і присипала її грунтовою сумішшю: 2 частини дернової землі, 1 частина перегною, 1 частина суглинному грунту і 1 частина піску. Мій толстолистник розвивався дуже повільно: на зимівлю він пішов всього з двома листочками порослі. Так і відбувається, якщо розмножувати бадан розсадою. При розмноженні бадану насінням в перший рік його слід укрити опалим листям або торфом. У наступні роки унікальний лікар мульчування вже не потребує. Цвітіння настає на 3 або 4 рік після посадки.

Розмноження і посадка бадану діленням куща
Размножение бадана делением куста не представляет сложности. Ведь разрастаясь, новые корни залегают близко к почве, подталкиваемые материнским корневищем, и их очень легко выкопать, не повреждая основной корень. Размножение делением куста производят в мае – июне. На каждом отделённом корешке должны иметься корневые почки (не менее 3-х) и 2-3 листика. Делёнки высаживают в заранее подготовленные ямки глубиною 10-15 см, расположенные на расстоянии 30-50 см друг от друга. После посадки требуется обильно полить землю. Деление бадана кустом рекомендуется проводить не чаще одного раза в 4-5 лет. Враховуйте, що бадан розростається не вгору, а вшир, тому не економте місце.
 
Інші статті